Ekscytujące wieści na temat lustrzanek Canona

Sam Nicholson jest hollywoodzkim operatorem kamery, który wspiera inżynierów Canona w rozwoju filmowych funkcjonalności lustrzanek. W przeprowadzonym wczoraj wywiadzie Nicholson ujawnił jakie niespodzianki szykuje dla nas Canon w nowych wersjach swoich aparatów.

Filmy bez kompresji i bezprzewodowy follow focus

Zapewne wszyscy marzą o tym, aby lustrzanka zapisywała film w RAWie. Nie ma wiarygodnych doniesień z Canona aby taka funkcjonalność znalazła się w aparatach, jednak jest szansa, że Canonowcy otrzymają coś w zamian - film zapisany bez kompresji. Doskonale wiemy jak na obraz wpływa używany przez lustrzanki Canona kodek h.264. Wszystko wskazuje na to, że problem ten w nowych modelach lustrzanek zniknie.

Druga ekscytująca wiadomość to wbudowany w aparat port bluetooth, który między innymi będzie pozwalał kontrolować focus obiektywu. Dzięki temu użytkownicy Canonów otrzymają bezprzewodowy kontroler follow focusa. Kontrola ostrości będzie odbywać się przez wbudowany w obiektyw silnik, więc oprócz samego kontrolera nie będzie konieczny zakup dodatkowych urządzeń!

microremote dslr follow focus controller
MicroRemote to bezprzewodowy kontroler follow focusa, jaki planuje wprowadzić na rynek firma RedRock. Jeśli plany Canona okażą się prawdą nie będziemy musieli kupować drogiego sprzętu tej firmy.

Wszystkie te niezwykłe funkcjonalności trafią w ręce użytkowników raczej nie wcześniej niż za rok. Inne wiarygodne doniesienia mówią o premierze Canona 5D mark III w … przyszłym roku. Być może nowy model kultowej lustrzanki będzie wyposażony w bluetootha i nieskompresowany zapis filmów? Radzę zacząć zbierać kasę :)

Porozmawiaj na temat tego wpisu na forum.

Poniżej fragment oryginalnych wypowiedzi Sama Nicholsona. Po całość zapraszam na Definition Magazine.

We are getting some remarkable results coming directly off the chip. We’re bypassing the compression to a certain extent. It’s not RAW but its not as compressed. Every cinematographer in the market is saying ‘Give us HD SDI out of this camera!’ and Canon is listening. There’s going to be some really interesting developments over the next 12 months. We’re working directly with the engineers in Tokyo. We’re looking to put Bluetooth in the cameras and wirelessly controlling them so we can wirelessly control Canon lenses for follow focus. They have a wireless controller on a Canon camera that follow focuses using a Canon lens like a Preston. So without any external motor on the lens at all, you’re using the internal motor and driving it wirelessly with a controller which is sitting in your hand.

Pełna wersja audio wywiadu:

Podobne wpisy

4 komentarzy do wpisu “Ekscytujące wieści na temat lustrzanek Canona”

 1. wojtek napisał(a):
  26 Czerwiec 2010 o 16:30

  czesc,
  we wczesniejszym poscie pisales, ze masz obiektyw c24mm2,8. interesuje mnie to szklo, ale bardzo malo jest o nim w sieci - jak sie spisuje? interesuje mnie glownie filmowanie na 5d.

 2. Piotrek napisał(a):
  27 Czerwiec 2010 o 22:16

  Wojtek sam stoje przed kupnem stalki o podobnym zakresie. Jesli Ci to pomoze to na flickrze mozna znalezc duzo zdjec z tego obiektywu. Ja doszedlem do wniosku ze wole troche dolozyc i kupic Carl-Zeissa 35mm f/2 za ok 3500zl ewentualnie jak dozbieram to 28mm za 4100

 3. Jarek napisał(a):
  14 Lipiec 2010 o 13:47

  Witam. Zakładam, że nie naruszę jakiegoś regulaminu jeśli napiszę, że tanio odsprzedam nieużywanego PROAIM Follow focus z pełnym wyposażeniem :) Wiem, że to nie miejsce na ogłoszenia, ale myślę, że chodzi o to żebyśmy sobie pomagali. Mi ten FF nie pasuje do rurek własnej roboty i zamówiłem już inny, a tego tanio odsprzedam komuś komu pewnie się przyda. Kontakt [email protected]

  Pozdrawiam

 4. Marcin napisał(a):
  11 Maj 2011 o 14:16

  Czy te newsy z maja 2010 weszły już w życie? A jeśli nie to ktoś orientuje się kiedy można się ich spodziewać i w jakich modelach? Z ponad rok temu krążyły też wieści o rychłym wypuszczeniu na rynek Nikona na miarę 5D mark II….ktoś wie coś?

Zostaw jakiś komentarz po sobie ;)